Moj društveni krug gotovo su svi ljudi stariji od 40 godina. Na svakom društvenom događaju razgovor se brzo okreće oko boli, zdravstvenog stanja, ozljede koju imaju ili brige o tome kako starenje utječe na njihov izgled.
Budući da sam ja ta koja radi na dugovječnosti, razgovor se usmjerava na mene da pružim neke inspirativne savjete.
Svatko je drugačiji i svatko ima drugačije trenutno stanje i ono što je sposoban učiniti. Što znači da nije korisno davati generičke savjete ili reći da ovo funkcionira za mene, pa bi trebalo funkcionirati i za vas.
Tijekom razgovora obično mi kažu zašto ne mogu učiniti stvari koje je preporučio stručnjak kojem su upućeni ili su jednostavno zbunjeni oko toga koja bi trebala biti sljedeća najbolja akcija.
Čini se da ljude koči to što ne znaju kako se ponovno izgraditi kako stare ili gdje početi. Stoga jednostavno odustaju bez ulaganja puno truda u zaustavljanje ili smanjenje propadanja.
Zbunjujuće je gdje početi.
Ako se ne osjećate dobro, idete liječniku i medicinskim specijalistima. Dobri su u rješavanju specifičnog problema, ali nisu kvalificirani za pružanje holističkih zdravstvenih savjeta.
Ako konzultirate internet, pronaći ćete ogromnu količinu ideja, savjeta i savjeta o zdravlju, dobrobiti, fitnessu i prehrani.
Ako angažirate osobnog trenera, on vam može pružiti savjete o fitnessu i prehrani, općenito o gubitku težine, ali nije zdravstveni stručnjak.
Vi kao početnik morate organizirati cijeli niz aktivnosti kako biste održali i poboljšali svoje zdravlje kako starite.
Imao sam isti problem i trebao sam poduzeti mjere za poboljšanje svog zdravlja, pa sam posljednje dvije godine učio, proučavao i testirao savjete temeljene na dokazima kako bih osmislio preventivni zdravstveni sustav za sebe i svoje klijente.
To pruža skup gradivnih elemenata koje možete koristiti za poboljšanje svojih zdravstvenih pokazatelja, za koje se zna da poboljšavaju kvalitetu života i smanjuju rizik od kroničnog zdravstvenog stanja.
U razgovorima s prijateljima i obitelji koristim ove gradivne elemente kako bih provjerio što rade, a što ne, kako bih brzo definirao specifične i prilagođene savjete.
Ova objava predstavlja moj preventivni zdravstveni sustav i samoprocjenu kako biste prepoznali stvari na koje se trebate usredotočiti kako biste započeli zaustavljati pad.
Preventivni zdravstveni sustav
Mi smo biološki sustav. Pokreću nas inputi.
Tjelesna spremnost za funkcioniranje u okolišu, tako da možete prikupiti fiziološke inpute potrebne za rast i preživljavanje. Zatim napredujte u svom plemenu ili društvenoj mreži.
Fiziološki inputi za gorivo tijela, npr. san, hidratacija, prehrana kao osnove.
Emocionalni inputi oko društvenog kontakta, preuzimanja rizika i stresa koji pružaju motivaciju za ono što trebate učiniti.
U povijesnim vremenima kada je život bio opasniji, motivacija za dobivanje ovih inputa bila je preživljavanje. Ako čitate ovaj blog, malo je vjerojatno da ste u situaciji preživljavanja. Motivacije su se prilagodile modernom vremenu i sada su to kako izgledate, kako se osjećate i kako želite djelovati.
Ako postoji motivacija za dobivanje potrebnih unosa i ako se oni konzumiraju u pravim dozama, tada će vas vaš biološki sustav nagraditi održavanjem visoke kvalitete života i smanjenjem rizika od kroničnih zdravstvenih stanja što bi moglo optimizirati i produžiti vaše zdravstveno stanje.
Ovi unos dolazi samo iz navika i planiranih aktivnosti koje redovito obavljate. Neki su bitni, npr. san ili pijenje vode, drugi su neobavezni, poput šetnje ili odlaska na društveni događaj u kojem uživate.
Uvijek kvalificiram ovu tvrdnju, jer u svijetu još uvijek postoji mnogo opasnosti. I dalje biste mogli biti pogođeni nesrećom ili genetskom ranjivošću, čak i ako imate najbolju moguću zdravstvenu rutinu.
To se nedavno dogodilo kada je stručnjak za zdravlje i dugovječnost Michael Mosley umro od toplinske iscrpljenosti dok je šetao na odmoru u Grčkoj.
Ne možete objasniti lošu sreću.
Kako ovo funkcionira
Vaš život je dugi popis svjesnih, nametnutih i izbjegavajućih rutina na koje imate određeni utjecaj. To nazivamo našim načinom života.
Vaše zdravlje određeno je aktivnostima. Ako možete slijediti pozitivnu rutinu koja pokriva te gradivne blokove, dobivate potrebne informacije i nagrađeni ste vidjenim poboljšanjima.
Što više gradivnih blokova pokrijete u svojoj životnoj rutini, to ćete imati više koristi.

Unutar svakog gradivne bloka postoji niz opcija, određenih trenutnim stanjem, sposobnostima i preferencijama osobe. Dakle, svačije životne rutine su prilagođene njima.
Postoji mnogo dokaza o tome kako emocionalno zdravlje ima veliki utjecaj na trajanje zdravlja. Dva najgora krivca su visoki stres i usamljenost. Postoji niz gradivnih blokova koji kompenziraju usamljenost i stres, a koje je potrebno definirati.
Ljubav – ljubav partnera, obitelji, prijatelja ili kućnog ljubimca.
Radost – aktivnosti koje radite, a koje donose sreću i smijeh.
Prijateljstvo – podrška, savjeti i zabava koju dobivate od svoje bliske društvene mreže.
Motivaciju za promjenu načina života pokreću 3 cilja:
Kako izgledate
Kako se osjećate
Kako postižete rezultate
Ono što je stvarno zanimljivo jest da ovi ciljevi imaju mjere utemeljene na dokazima. Istraživanja su identificirala mjerljive optimalne granice koje imaju veliku vjerojatnost poboljšanja kvalitete vašeg života i smanjenja rizika od kroničnih zdravstvenih stanja.
One stvaraju zaštitne ograde koje medicinski stručnjaci koriste kako bi utvrdili jeste li u zdravom rasponu. Razumijevanjem što su oni, možete pretvoriti svoje motivacijske ciljeve u mjerljive ciljeve koji vas dovode unutar optimalnih granica i koji imaju dobre šanse poboljšati vaše zdravlje.

Da biste živjeli unutar preventivnog zdravstvenog sustava, vaša je svrha dosljedno upravljati svojim gradivnim blokovima kako biste ostali unutar granica svake od zaštitnih mjera.
Tradicionalno možete mjeriti ove zaštitne mjere tijekom vremena, obično putem liječničke procjene. Kad sam radio u PwC-u do 2018., imali smo obvezne godišnje liječničke preglede zbog velikog utjecaja na dugoročno zdravlje koji su naše uloge imale. To je pokrivalo sve te zaštitne mjere. Ali nije bilo načina da se išta prati između liječničkih pregleda.
Današnja tehnologija omogućuje vam da mjerite što radite i gdje se nalazite u odnosu na zaštitne mjere, puno češće nego godišnji liječnički pregled.
Kao dokaz tome, evo dostupnih učestalosti praćenja putem nosivih pametnih satova i aplikacija. Sada možete prijeći s godišnjeg praćenja na dnevno praćenje mnogih ključnih zaštitnih mjera.

Početna točka je čvrsti temelj.
Gradivni blokovi nisu jednaki, postoji hijerarhija. Postoje temeljni koji su bitni i što ih bolje radite, to postoji veći potencijal za poboljšanje. Ako ih ne radite, potkopavaju aktivnost poboljšanja koju provodite.
Samoprocjena koliko od ovih temeljnih aktivnosti dosljedno provodite može vam pomoći da probijete zbrku oko toga na što biste se trebali usredotočiti, što trebate promijeniti i tko vam treba pomoći.
Zatim samo trebate početi mjeriti svoje zaštitne ograde tijekom vremena i vidjeti kako se poboljšavaju.
Ovo je najvažniji korak u zaustavljanju pada.